Setup birou mobil „ProMetabolism”

Setupul meu mobil de lucru a rămas la fel din 2021 :slight_smile: Pe oriunde mă duc, trebuie să-mi aranjez cumva un spațiu confortabil în care pot să lucrez mai multe ore. Să vă vorbesc un pic despre aparatură (atenție, postare comercială :slight_smile: )

Monitorul care vine PESTE monitorul laptopului este E-ink, deci fără lumină, e alb negru și se citește ca o carte. Mai ales când scriu, îl folosesc pentru a micșora drastic timpul petrecut cu ochii în ecran.
Folosesc un Boox de 13 inch.

Laptopul trebuie să-mi stea undeva la nivelul ochilor pentru că altfel stau cu capul aplecat și asta e foarte nasol pentru postură, așa că folosesc un suport reglabil. E destul de greu, dar dacă n-ar fi greu, s-ar bălăngăni prea tare când tastez. Spun greu în sensul că totul în trolerul meu este drămuit astfel încât să nu depășesc 21kg. Suport.

Evident, laptopul fiind sus, am nevoie de o tastatură și un mouse.
Mouse-ul este vertical, că-i mai lejer pentru încheietură.
Tastatura e mecanică. Îmi place ideea de a țăcăni ca la mașina de scris. Fiecare literă are o greutate aparte.

Becul care se vede în dreapta mea luminează ecranul și zona în care lucrez. Simulează un bec vintage cu lumină caldă (2400k). Din păcate, nu prea se mai găsesc pe la noi becuri incandescente, iar cel pe care-l aveam din Mexic s-a ars.

Boxele sunt foarte vechi, dar nu le schimb pentru că nu vreau bluetooth, adică încă o sursă de radiații. Prefer cabluri și chiar am un cablu lung de rețea pentru a opri wifi atunci când este practic în casa în care stau. Cât lucrez, telefonul e trecut pe modul avion. :slight_smile:

Mai schimb pozițiile în timp ce lucrez, una care-mi place fiind întins pe burtă pe covor sau în semilotus la o măsuță mică.

Alte idei optimizări găsiți în cartea Lista de Cumpărături ProMetabolism.

2 Likes