Recuperarea post gripă (covid) continuă - PB probleme de șah

Chiar m-am resimțit după gripa aia din octombrie (covid sau ce o fi fost). În toată luna noiembrie, părea că organismul meu nu mai gestionează zahărul cum trebuie și uneori aveam chiar simptome de diabet (amorțeli ale extremităților, vedere slăbită, ceață mentală). Ceva de speriat. Eram exact exemplul omului obișnuit care nu poate gestiona carbohidrații simpli și crede că ei sunt cei care produc diabet.

În grafic este evoluția mea la probleme de șah, despre care am explicat în programul Focus, Zen și IQ++ că este o excelentă metodă de a-ți evalua capacitățile mentale într-o anumită perioadă. Se vede cum începând din august am avut parte de un declin lent, până în octombrie, declin fizic pe fond de stres și alimentație necorespunzătoare ce a culminat cu gripa instalată într-un organism slăbit.

În noiembrie se vede un vârf, după recuperare și după depresia post-covid, când credeam că în sfârșit mi-am revenit, dar apoi un alt declin, semn că problemele încă nu se rezolvaseră. Acum, în fine am ajuns la nivelul maxim la care știu că pot ajunge, asta însemnând un rating de 2902 (record personal). Pentru a-l pune în perspectivă, acest rating mă plasează între primii 0,2% jucători de șah din cei 20+ milioane de pe chess.com. La acest nivel problemele sunt extrem de grele și nu le poți rezolva decât dacă creierul îți funcționează perfect. Altfel te uiți la tablă într-o frustrare supremă, întrebându-te de ce nu vezi secvența câștigătoare.

Metodele prin care m-am recuperat au fost următoarele:

1. Dietă foarte slabă în grăsimi (am redus cât am putut, lactate integrale, carne grasă, unt), am consumat după apetit fructe, miere, expandate de orez.
  2. Curs de antibiotice (am ales doxyciclină, 7 zile, 100mg/zi, 50 dimineața, 50 seara, luată cu fibre indigeste pentru bacterii: morcov, ciuperci). Am mai folosit berberină (300mg), un nootropic care are și el efect antibiotic. Mai am în plan un curs de penicilină și dacă mai e necesar, unul de eritromicină.
  3. Suplimente pregnenolonă 90mg, DHEA 5mg, glicină 1g, taurină 1g.
  4. Mai multă cafea decât beau de obicei (aprox 40g cafea măcinată, filtrată la 4 căni de 200ml).

Plimbările la soare, vremea blândă (15 grade) și altitudinea de 1000m probabil au ajutat și ele.

Acesta nu este un sfat medical. Doar împart cu voi metodele mele de autovindecare. Documentațivă bine înainte să vă automedicați. Citiți cărțile și programele ProMetabolism, vorbiți cu medicul de familie. Decideți singuri ce ar funcționa pentru voi.
Spor!

2 Likes

Salut, creatina poate fi o soluție?
Conține deja glicina și mai conține și arginina și metionina…

Limitarea metioninei crește longevitatea. În afară de acest aspect, creatina e utilă. Am încercat-o și eu într-o vreme pentru beneficii congnitive, dar problema este că trebuie să iei multă pentru a face diferența (5-10g) și mi s-a părut o cantitate prea mare din prafuri pe care să mă bazez.

2 Likes