Privește în depărtare

Acum două săptămâni m-am confruntat cu o creștere accentuată a miopiei. Încercând să găsesc cauzele, am găsit două posibile.

1. Caractere prea mici pe ecran
    În periplul actual, mi-am luat cu mine un laptop cu un display ceva mai mic decât cel al laptopului pe care-l foloseam în general. Încercând să păstrez aceeași rezoluție la un display mai mic, efectul a fost că totul pe ecran a devenit mai mic. Coroborat cu o perioadă de 2-3 zile în care am muncit foarte mult la calculator, presiunea asupra ochilor a fost considerabil mai mare.
  2. Prea multă grăsime în alimentație
    Cum nu înțeleg turca, am făcut greșeli cu unele lactate, alegând varianta integrală în loc de cea semi-degresată. Prea multă grăsime în dietă împiedică zaharurile să ajungă la celule, ducând la simptome de diabet.

Am schimbat rezoluția la display, acceptând că am mai puțin spațiu pe ecran, dar obiectele sunt mai mari. M-am asigurat că stau la cel puțin o distanță de un braț de la ochi la ecran. Am trecut temporar pe o dietă foarte slabă în grăsimi. Am făcut pauze mai lungi de calculator, privind în depărtare și am folosit mult mai mult E-ink display, care oferă o experiență similară cu cititul unei cărți de hârtie.

În scurt timp, vederea mi-a revenit la normal.

Mai toate lucrurile pe care le privim azi sunt apropiate, în câmpul nostru vizual. Pereții apartamentului sunt aproape, celelalte blocuri sunt aproape, ecranele laptopurilor și ale telefoanelor sunt foarte aproape.

Când privim lucruri aflate în apropiere, ochii fac un efort. Mușchiul ciliar se contractă, iar cristalinul se bombează, când focalizăm privirea pe obiecte mai apropiate de 6 metri. Cristalinul atinge un maxim de turtire pentru obiectele aflate la 10-15 cm distanță. Fără să realizăm, ochii sunt într-o stare permanentă de tensiune, fără o necesară relaxare.

Privitul în depărtare, fără o țintă anume, ajută la relaxarea ochilor și la prevenirea declinului lent (cataracte).

Pentru că telefoanele și laptopurile îți pun la încercare concentrarea, meditația cu privirea către o linie a orizontului foarte îndepărtată pare acțiunea perfectă pentru a contrabalansa efectele nocive ale muncii la calculator.

Pentru mine e ușor, când ridic privirea și văd imaginea norilor înalți, ce se ridică peste apele adânci, privirea se îndreaptă către interior și realizez că asta e și mintea mea în starea inițială, un univers de liniște, fără început, fără sfârșit.

Actualul meu birou, cu posibilitate de privit în zare.

Despre stilul meu personal de ProMetabolism, puteți citi în Lista

4 Likes

Dar tocmai laptele intra la grăsime? (chiar și cel proaspăt smuls care are vreo 10% maximum daca nu mă insel sau cele comerciale cu 4, 5 %).

De ce nu brânzeturile, care 25-30%?

„Proaspăt smuls” Săraca vacă :rofl:
Ei aici e problema, cu procentele astea, 2%, 5%, 10%, care pot fi foarte înșelătoare.
Ideea e în felul următor. Trebuie să comparăm grăsimea cu proteina. Atunci când mâncăm carne de exemplu, ceea ce vrem din ea este de fapt proteina și micronutriția. Important e să avem CÂT MAI PUȚINĂ grăsime în raport cu proteina.
Carnea de vacă și de porc au cam jumătate grăsime la proteină. Vacare are 17g grăsime la 27g proteină, iar porcul 14/27. Sunt grase în comparație cu animalele sălbatice (naturale). O căprioară are 1,4/23, un mistreț 4/28.
Ei bine, laptele integral din comerț (3%) are aceeași cantitate de grăsime și proteină. Deci este dublu de gras față de cel mai gras animal. Ăla 1,5 e gras cam ca o carne grasă de porc sau vită.
Brânzeturile despre care zici că sunt 25-30% sunt de fapt grase ca un lapte integral. Diferența e de notație. La lapte e 3% din volum, iar laptele conține în mare parte apă. Dar pe noi ne interesează raportul cu proteina, din volumul general, mai precis câtă grăsime voi fi nevoit să îngurgitez atunci când încerc să-mi ating necesarul proteic.
Mai multe din teoria asta am prezentat în noul program

2 Likes

Hahaha, pardon, muls. :)))
Grăsimea saturată prea multa, poate și îngrașă? Pe lângă probleme vedere, sau altceva.

1 Like

Da, orice surplus caloric îngrașă.

1 Like

Chiar și surplusul caloric cu carbohidrați simpli?
*din ei se transforma f puțin în grasime

Ha ha, got me :slight_smile:
Discuția era totuși axată pe grăsimi în mesaj.

Deci carbohidrații nu îngrașă, așa tare, precum grăsimile, fie ele nesaturate fie saturate? :v:

:v::grin: un răspuns și aici pls