Posturi cu apă și uscate

Cei care mă urmăresc de multă vreme știu că nu sunt străin de toate posturile posibile (cu apă, uscat, cu fructe). Cel mai lung a fost un post de 23 de zile cu apă, dintre care 8 au fost uscate (fără apă). Am mai făcut un post de 10 zile cu apă, iar posturi de 7 zile am făcut nenumărate. Posturi uscate de 12-24-48 de ore am făcut de fiecare dată când aveam o problemă în organism. Post intermitent am făcut aproape toată perioada raw vegană, respectiv nu mâncam dimineața decât pe la un 12 și mă opream din mâncat pe la 18, să nu cadă greu.

postcuapa-postuscat

Chiar și acum, unele dintre cele mai populare articole sau clipuri ale mele țin de post. Postul cu apă sau uscat este perfect atunci când consumi alimente care-ți atacă organismul. Sursa mea de proteină fiind semințele, nucile și leguminoasele, îmi bombardam tot timpul corpul cu substanțe toxice, greu de digerat, pline de grăsimi polinesaturate care suprimă activitatea sistemului imunitar. În acest context, PAUZA este văzută ca un moment de respiro de corp, un fel de „wow, nu mai vin toate rahaturile alea? nu mai trebuie să le fac față? oh… relaaaaax”. :slight_smile:

Doar că la un moment dat, corpul are nevoie de nutrienți, iar dacă vii cu aceeași abordare, n-ai făcut nimic.

Dacă simți nevoia să faci post de orice fel, înseamnă că ești în căutarea unui moment de relaxare digestivă, iar sentimentul apare doar atunci când dieta nu e potrivită. În mod normal, ar trebui să ai o dietă care oferă nutrienții de care organismul are nevoie, într-o formă ușor de digerat.

De când consum alimente ProMetabolism, n-am mai simțit niciun impuls de a face o pauză digestivă, dimpotrivă, mănânc foarte des, încă de când mă scol din pat și cu puțin înainte de a mă băga în pat. Dacă mă scol în miezul nopții (lucru rar), mănânc și atunci câte ceva.

În concluzie, ideal e să oferi corpului un flux permanent de nutrienți într-o formă ușor asimilabilă. Orice pauză, fie ea una normală de pe parcursul nopții, reprezintă o situație de stres pentru organism, care trebuie evitată pe cât posibil.

Detoxificarea organismului este făcută atunci când există nutrienți și energie pentru ca ficatul să poată lucra la întreaga capacitate. Postul cu apă sau uscat nu face decât să încetinească metabolismul și să pună organismul într-o situație nedorită de stres.

Pentru a înțelege principiile ProMetabolism, citește:

6 Likes