Nu reusesc sa ma ingras

Servus!

Nu pot sa spun ca urmez cu strictete regulile Prometabolism, pentru mine cred ca e inca in faza de trial, dar ce-am citit face mult sens si explicatiile sunt foarte usor de digerat.
In fine, eu am 42 de ani, 1,75 si 60kg. Si asta de vreo 20 de ani, cu foarte mici oscilatii. Nu reusesc sa ma ingras neam desi mananc foarte mult. Locuiesc in mediu rural cu tendinte de sedentarism iarna. Nici o problema de sanatate de cand ma stiu. Nu consum alcool.
Ce mananc: Fructe (cam orice), Legume (mai mult radacinoase dar si verzi), oua (local), carne (local, oaie, vita, gaina, porc mai putin), lactate (toata gama), orez, ciocolata (mare fan de mic), cafea (500ml zilnic).
Ce nu mananc: Paine sau cereale in general (doar ocazional la o salata de vinete de exemplu sau la icrele pe care le face taica-miu ca sunt geniale dar pe care le mananc cam 1-2 ori pe an), uleiuri (gatesc doar cu unt sau untura), nuci si seminte (nu prea mi-au placut toata viata).
In ultima perioada am incercat sa mananc paine, pasteÔÇŽ dar am abandonat ca mi se pare ca imi scade nivelul de energie, nush cum sa explic asta.

As mai mentiona ca am incercat sa contorizez caloriile si sa consum mai mult decat am nevoie. De exemplu acum iarna de vreo luna consum cam 3000-3500 zilnic fara alt rezultat decat vizitat baia mai des.

Ce strategie as putea sa aplic sa mai pun macar vreo 5-6 Kg pe termen mediu/lung?

Multumesc!

1 Like

Ray Peat avea aceea╚Öi problem─â ╚Öi a rezolvat-o supliment├ónd cu tiroid─â (T3, T4). Explica╚Ťia ╚Öi interpretarea e urm─âtoarea: din cauza ineficien╚Ťei energetice, celulele tale nu pot re╚Ťine magneziu care este legat de ATP, astfel ai parte de o pierdere energetic─â mult mai mare ├«n compara╚Ťie cu cea a omului obi╚Önuit. Celulele sunt foarte conservatoare cu energia ╚Öi pot recicla de sute de ori ATPul p├ón─â se pierde. Dac─â la tine este pierdut mai repede, aici poate fi o explica╚Ťie.
Fire╚Öte, ar trebui s─â ╚Ötii cum stai cu analizele, dac─â e╚Öti ├«ntr-adev─âr ├«ntr-o stare de hipotiroidie sau ai alte posibile probleme. ├Ä╚Ťi recomand s─â ├«ncepi cu analizele recomandate ├«n 8 Principii ProMetabolism. S-ar putea s─â ai surprize. :slight_smile:

2 Likes

Are sens, multumesc!
Am trecut peste partea de analize din carte, recunosc, pentru ca intotdeauna am avut analizele in parametri. Dar intr-adevar are sens ce zici cu magneziul. O sa fac totusi niste analize si o sa suplimentez magneziul. Revin in vreo luna cu rezultatele.

Doamne ajuta!

1 Like