Magneziul e pe lângă vulcani - Vitamina D trebuie să coboare PTH

Stelele mari, bătrâne și experimentate sunt singurele entități din Univers care știu să producă magneziu. După care în scurt timp … BOOOOOM. Mor într-o supernovă și tot magneziul este aruncat în spațiul interstelar. La un moment dat ajunge într-un sistem solar ca al nostru și este reciclat.

Magneziul este al treilea cel mai abundent mineral din oceane, așa că acolo vom găsi ceva magneziu organic la o căutare mai atentă. Magneziul este al optulea cel mai abundent element din scoarța terestră, dar pentru ca noi și plantele să-l folosim, trebuie să-l arunce vulcanii la suprafață, așa că în toată istoria noastră ca specie ne-am aventurat pe lângă vulcani pentru a ne dezvolta și în cele din urmă crea civilizații, deși era periculos.

Deficiența de magneziu este larg răspândită în rândul populației, iar problema este că de obicei e subclinică și nu are simptome evidente, cum are scorbutul sau guta, de exemplu. Magneziul este responsabil pentru funcționarea a câtorva sute de enzime.

Vitamina D este cel mai bun prieten al nostru în lupta cu răcelile. Într-un studiu pandemic s-au analizat 212 cazuri infectate cu SARS-CoV-2. Nivelul mediu de 25(OH)D din sânge a fost 23.8 ng/ml, fiind mai scăzut de atât în cazurile grave și mai ridicat în cazurile cu simptome ușoare. Rezultatele au fost semnificative statistic.

Așa că statul în casă nu ajută, doar că acum în prag de iarnă e cam târziu să ne creștem nivelul de vitamina D prin expunere la soare. Acesta trebuie să fie un plan pentru la vară. Acum ar fi utilă o suplimentare de 3-10000 UI vitamina D.

Doar că atenție, în cercetările mele despre magneziu am aflat că o suplimentare masivă cu vitamina D, fără ca magneziul să fie compensat, ar putea duce la o deficiență majoră de magneziu în organism. Ele lucrează împreună și sunt legate atât de mult încât nivelul de vitamină D din organism poate fi un parametru clar pentru situația magneziului în țesuturi și oase.

Este răspunsul la enigma mea. Eram uimit cum de nivelul meu de 25(OH)D este de doar 38 după cele peste 5 luni petrecute la tropice în 2019. Nivelul de 38 este peste media omului obișnuit, dar sub minimul de 40 la care hormonul paratiroidian este suprimat la maxim (PTHul meu era și el elevat). Răspunsul era magneziu. Nu realizam că am o problemă cu magneziul, adâncită de ani sau poate chiar zeci de ani.

Mai multe despre relația dintre PTH și nivelul 25(OH)D găsiți în 8 Principii ProMetabolism:

Alte trucuri pentru a trece sănătos iarna:

2 Likes