Iarna e bine să ai un nas funcțional

Fotografia e veche. Eram în Tineretului, era viscol, dar eu trebuia să-mi fac antrenamentul de alergare.

Nasul este aparatul de aer condiționat al organismului. Indiferent de cum e aerul din mediu, el trebuie să ajungă la temperatura de 37C și 100% umiditate în momentul când atinge alveolele pulmonare. Ar fi bine să se întâmple chiar mai repede, deja din trahee, dar asta e altă poveste.

În partea contractată a nasului cornetele sunt umflate cu sânge cald și acționează ca un radiator, apoi în partea dilatată a nasului, membranele mucoase produc secreții abundente care se evaporă, umidificând aerul.

Dacă ai o problemă cu nasul (infecție, deviație de sept, etc) și acesta nu funcționează, atunci vei respira o parte din aer pe gură. Aerul respirat pe gură nu este condiționat și atinge alveolele în forma uscată și rece (iarna), ceea ce produce o reacție de stres a organismului, în care sunt lansate histamine, iar mușchii din jurul plămânilor se inflamează.

Dacă vrei să faci exerciții fizice iarna, acestea ar trebui făcute doar până la intensitatea la care se poate respira doar pe nas și gura e perfect închisă, ceea ce nu e cazul la 99% dintre atleții amatori (incluzându-mă pe mine). Oamenii în ziua de azi au o serie de probleme evolutive cu nasul, în care în lipsa masticației suficiente și a expansiunii creierului, sinusurile sunt obstrucționate din naștere.

Pentru mine, nasul este factorul principal care-mi limitează capacitățile în orice efort de anduranță. Nasul mă va ustura până la lacrimi cu mult înainte ca mușchii să înceapă să ardă, iar asta la temperaturile mai blânde din Mexic (20C) și în aer uscat.

Mai multe detalii în cartea Iarna Nu-i Ca Vara

4 Likes