Cu cât situația e mai disperată, cu atât rezolvările sunt mai ușoare

Cu cât problemele noastre în viață par mai grele, cu atât sunt mai ușoare. Să mă explic.
(Mesajul nu e relevant doar pentru șahiști. Promit)

De fiecare dată când primesc o problemă de șah în care poziția mea pare disperată, tendința mea este să renunț, pe ideea că jucătorul care a condus partida până în acel moment s-a pus într-o situație groaznică, iar acum trebuie să stau eu să-i rezolv problemele. Unele poziții sunt chiar scandaloase.

De fapt, când ai parte de o astfel de situație, rezolvarea e mai simplă pentru că:

1. Tu știi că există o rezolvare, că altfel poziția n-ar fi fost propusă ca o problemă.
  2. Situația fiind disperată, acțiunile tale sunt foarte limitate, deci problema nu e stufoasă.
  3. Treaba ta este doar să calculezi mutările limitate pe care le ai, deși par inutile, și să vezi cum ar putea să rezolve situația.
    Astfel, o problemă cu o situație disperată este în mod paradoxal mai simplă.

(Pentru cei care știu șah) În problema de mai sus, negrul are un nebun în plus, însă pionul alb este gata să captureze calul negru, transformându-se în regină sub protecția turei albe de la e1. Regele negru pare vulnerabil, în câmp deschis, în timp ce regele alb pare în siguranță.
Însă, la o privire mai atentă, realizezi că albul e cel care are probleme de fapt. Calul de la c5 poate fi capturat, iar tura albă de lângă rege nu se poate mișca, pentru că negrul amenință mat cu tura de la c2. Astfel, calul alb va fi capturat, la fel calul negru, iar negrul rămâne cu un nebun în plus, ceea ce la acest nivel e decisiv.
Ratingul problemei 2650 (foarte avansat).

Câteodată, situația noastră în viață pare disperată și ne gândim cine a fost idiotul (tot noi) care ne-a pus într-o astfel de situație. Însă problemele au oricând rezolvări pentru că altfel, de ce le-am avea? De ce am apărut noi în acest context? :slight_smile:

Asta este cea mai importantă învățătură în ZEN. Cu cât situația pare mai dispertată, cu atât rezolvarea va fi mai simplă, dar doar după ce te detașezi și analizezi totul în ansamblu. Cu cât ai mai multe de făcut și n-ai timp de nimic, cu atât mai mult va trebui să petreci timp în meditație și să respecți ritualurile zilnice.

Programul Focus, Zen și IQ++ începe în 22 decembrie, de solstițiu de iarnă, un moment potrivit pentru a-ți schimba obiceiurile. Glumesc. Momentul potrivit este tot timpul ACUM. :slight_smile:

1 Like