Ce-a fost în mintea mea când am urcat de 100 de ori consecutiv pe Postăvarul

Primele 5 etape, respectiv secțiunea Focus a programului Focus, Zen și IQ++, sunt menite să te ajute să-ți creezi un mediu de lucru lipsit de distracții, astfel încât să te poți concentra fără întreruperi pe timp îndelungat.

Dar chiar dacă vei elimina cu totul factorii externi care te întrerup, tot va trebui să te ocupi de factorii interni, respectiv acel flux interminabil de gânduri care apare atunci când vrei să te concentrezi la o treabă. Cu asta se ocupă secțiunea a doua a programului, intitulată Zen.

Acum 7 ani când am făcut provocarea Postăvaru x100, am urcat zilnic, de 100 de ori consecutiv pe vârful Postăvaru. În total au fost 129378 de metri de ascensiune verticală, adică de 14,6 ori înălțimea vârfului Everest. Firește, provocarea m-a ajutat să fiu un alergător mai bun de anduranță, dar nu acesta a fost obiectivul meu principal și nici promovarea veganismului.

M-am inspirat de la călugării Tendai care urcă de 100 de ori pe an, 7 ani la rând, pe muntele Hiei. Provocarea este atât de dură încât foarte puțini au terminat-o din vremuri medievale până azi. Obiectivul lor este iluminarea.

Obiectivul meu a fost meditația, respectiv să petrec cât mai mult timp în mintea mea, într-un context dificil, singur, în plin efort. S-au adunat vreo 500 de ore de meditație în mers în acest context.

Această experiență, plus aceea de 10 zile în tăcere la templul buddhist din Thailanda, plus câteva studii fMRI asupra creierului în timpul meditației sunt cele care au stat la baza materialului Zen din program.

Este foarte dificil pentru oricine să-și pună acel flux permanent de gânduri în „modul avion” și să se concentreze deplin pe o anumită treabă sau să fie prezent în moment, dar prin practică, este posibil. După 8 săptămâni de practică, însemnând 45 de minute de meditație pe zi, studenții dintr-un studiu au reușit să-și controleze fluxul de gânduri, făcând diferențierea clară între modul de lucru și rețeaua implicită a gândurilor. N-au devenit maeștri Zen, dar diferențierea a fost clară față de grupul care nu a meditat. Maeștrii Zen au mintea în permanență în mod lucru, fără gânduri. Studenții și maeștri Zen au fost testați fMRI.

Țin să precizez că interpretările din program îmi aparțin și nu sunt afiliat vreunui cult religios.
O nouă ediție a programului începe mâine, 24 noiembrie.

foto, eu în 2015, ziua 80 din 100.

3 Likes