Hai să facem un trib nomad

Am o idee șugubeață :slight_smile: Probabil nu va merge, dar o lansez oricum. Cine știe…

Așadar eu sunt un nomad, în sensul în care mai ales iarna mă mut temporar în diverse locuri din lume, cu scopul de a avea un mediu mai plăcut. Înainte să aleg, iau în considerare multe alte aspecte:

1. Alimente ProMetabolism
    Fructe, carne și lactate de calitate disponibile ușor și la prețuri acceptabile.

2. Mediu rural sau oraș mic
    Poluare (chimică, fonică, EMF) scăzută.

3. Însorit
    Cer liber cel puțin 50% din zi.

4. Fără iarnă
    Fără temperaturi mai mici de 18C pe timpul zilei.

5. La altitudine
    Între 1000 și 3000m.

6. Viză la intrare, cel puțin 90 zile
    Fără taxe, e-visa, prelungiri și alte formalități

7. Criminalitate scăzută
    Indexul criminalității mai mic de 70% pe Numbeo.

8. Pace
    Exclus țări marcate cu roșu în Indexul Global al Păcii.

9. Transport dezvoltat
    Uber, Bolt sau alte aplicații de Taxi active. Rețea de autobuze bine pusă la punct.

10. Limbă indo-europeană
    Sau engleza răspândită ca a doua limbă.

11. Prețuri acceptabile
    Însemnând la nivelul României sau mai jos.

Firește, sunt puține locuri care satisfac toate condițiile, dar pentru mine e o metodă de a analiza anumite opțiuni, în funcție de câte criterii pot bifa.

Ce-ar fi să facem un trib nomad? Adică în loc să merg doar eu singur, să mergem într-un grup.

Avantajele sunt multiple:

În primul rând avem parte de socializare reală, față în față, în limba noastră. Apoi, ne putem ajuta, dacă avem nevoie. Când suntem mai mulți, e mai ușor să găsim resursele necesare atunci când ajungem într-o nouă zonă. Chiriile per persoană vor fi considerabil mai mici decât dacă am călători individual.

Cum ar putea funcționa practic?

Din experiența mea de câțiva ani nomazi, cel mai eficient este să stăm o lună într-un loc. Chiria e redusă fiind plătită pe toată luna și ai timp într-o lună să te obișnuiești cu orașul respectiv, fără să simți că ești pe fugă. Desigur, dacă zona este atractivă, putem prelungi cu altă lună sau două.

Înainte să plecăm, putem face propuneri, iar apoi să dezbatem și în cele din urmă să votăm intinerariul celor (să zicem) 6 luni dintr-un periplu de iarnă.

Cerințe:
Firește, este nevoie de un venit independent de loc. Fie aveți posiblitatea să lucrați pe internet, fie aveți pensie, fie aveți bani strânși care să acopere perioada.

Costuri:
Estimez că ar costa 1000 de euro lunar de persoană, incluzând chirie, mâncare, transport (avioane, autobuze, uber, etc…).
Probabil pentru un cuplu ar fi 1500 de euro.

Dacă sunt doritori, hai să discutăm întâi aici pe forum și apoi fac un grup de mesagerie în Matrix special pentru acest proiect.

Menționez că nu este vorba de tabere sau workshopuri. Nu sunt interesat de niciun profit din acest proiect. Iar regula principală este că dacă mergem împreună, NU mă întrebați nimic despre nutriție :))

7 Likes