Fața Hipotiroidismului

În stânga sus, sunt eu la sfârșitul lui 2016. Începusem să mă antrenez serios pentru alergare, cu aproape 100km alergați pe săptămână plus exerciții de forță, pentru tonifierea organismului.
Evident, necesarul meu proteic a crescut dramatic, iar singurele mele opțiuni pe raw veganism erau nucile și semințele. Acestea au un efect anti-tiroidă, din cauza grăsimilor polinesaturate și a altor substanțe toxice prezente în ele. Oricum nu puteam să-mi acopăr tot necesarul proteic cu ele. De multe ori mai mergeam seara la magazin pentru o conservă de fasole, alte alimente dezastruoase pentru sănătatea intestinelor și a tiroidei. În dreapta sunt eu la începutul lui 2022 pe dieta ProMetabolism, ProTiroidă.

Hipotiroidismul a fost descoperit în 1875, iar celelalte fotografii sunt dintr-o carte numită Practicantul (Eugene Hertoghie, 1915). Arată fața pacienților înainte și după tratamentul cu tiroidă deshidratată (dessicated thyroid). Oamenii consumau pe dieta ancestrală cel puțin o gradație de tiroidă prin consumul animalelor întregi. Acum câteva decade, tiroida a fost scoasă prin lege din alimentație.

Dacă situația nu e atât de gravă și nu te-ai hrănit ca mine ani în șir cu semințe, nuci și fasole, poți rezolva situația doar din stilul de viață ProMetabolism, fără suplimentare. Dacă funcția tiroidei tale e compromisă, e util de încercat o cantitate mică de suplimentare cu hormoni tiroidieni (naturali sau sintetici). Un TSH peste 1 este un semn că tiroida ar putea avea probleme și nu face față cererii organismului în actualul stil de viață. Desigur, ar fi utile apoi alte investigații pentru a descoperi unde este problema în organism.

Detalii despre interpretarea TSHului într-un context ProMetabolism găsești în 8 Principii:

Dacă deja ai cartea poți intra în programul Start în ProMetabolism care te ajută să aplici principiile în mod sistematizat, oferind spre final chiar detalii despre suplimentarea cu hormoni tiroidieni.

Recunoaște în oglindă sau la ceilalți fața hipotiroidismului.

1 Like